Löften

Många människor brukar ge nyårslöften inför det nya året. Man lovar att träna mer och äta bättre eller gå ner i vikt. Eller att bli en bättre människa, stressa mindre för att ha mer kontakt med släkt och vänner. Det är enkelt att lova, men svårare att hålla löftena. Det är lätt att ge upp om man misslyckas.

Bibeln innehåller många löften som Gud ger till människor. Guds löften visar att han bryr sig om oss i svåra tider men också i vardagens situationer. Här kommer några av Guds löften som vi kan ta till oss inför det kommande året:

”Jag vet vilka tankar jag har för er, säger Herren, nämligen fridens tankar och inte ofärdens för att ge er en framtid och ett hopp.” Jer 29:11

”Jag vill lära dig och undervisa dig om den väg du skall vandra, jag vill ge dig råd och låta mitt öga vaka över dig.”Ps 32:8

”Ty hans verk är vi, skapade i Kristus Jesus till goda gärningar, som Gud har förberett, så att vi skall vandra i dem.” Ef 2:10

”Herren går själv framför dig och han skall vara med dig. Han skall inte lämna dig eller överge dig. Var inte rädd eller förfärad.” 5 Mos 31:8

”Ty så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att den som tror på honom inte skall gå förlorad utan ha evigt liv.” Joh 3:16

Lewi Pethrus skrev en älskad sång ” Löftena kunna ej svika”. Den här sången handlar om att Gud håller sina löften. Bibeln är full av Guds löften. Vi kanske misslyckas men Guds löften kan inte svika. De står evigt kvar. Nya Testamentet vittnar om att genom Jesu död på korset så har Guds löften gått i uppfyllelse. Vi kan läsa i Bibeln om Guds kärlek och nåd mot oss. Guds ord håller och står evigt kvar.

Pastor Mayvor

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer