Tacksamhetens stigar

WP_20170723_006.jpg

Jag brukar vandra nästan varje dag på skogsstigar. Jag låter tankarna flyta fritt, men jag brukar också be. På den senaste tiden har jag börjat min bönevandring med att tacka Gud. Jag kallar mina vandringar för tacksamhetens stigar. Psalmisten uppmanar oss: ”Det är gott att tacka Herren och lovsjunga ditt namn, du den Högste, att var morgon förkunna din nåd och var natt din trofasthet.” Psalm 92:2-3

Att vara tacksam är inte alltid lätt då man möter motgångar, utmaningar och svårigheter av olika slag. Då är det svårt att vara tacksam eller tacka Gud. Jag tänkte på detta då jag hörde en människa berätta om sitt besök till ett land i Afrika. Människorna där skulle ha haft mycket att klaga över men mitt i stora problem, kunde de tacka för Guds godhet. Hon deltog i en gudstjänst där människorna jublade och tackade Gud för Hans närvaro och godhet. Den här attityden blev en tankeställare för mig. Tackar jag Gud för att Han till sitt väsen är god? Riktar jag mina tankar till allt som är negativt och problematiskt eller kan jag lovsjunga och tacka Gud för hans nåd och trofasthet? Nu övar jag mig i tacksamhet. Jag försöker komma ihåg att tacka Gud för det som Han gett mig. Jag övar mig att tacka Gud också under mörka dagar. Inför våren och sommaren kan vi tacka Gud för hans skapelse, för livets gåva och för nåden och närvaron Gud ger oss varje dag.

Pastor Mayvor

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer