En man med stora drömmar

IMG_3518.PNG

En man med stora drömmar Varje höst droppar det i postlådan medborgarinstitutets kursprogram. I boken finns ett stort kursutbud. Kurserna kan handla om förändring eller att förbättra data- eller språkkunskaper. Många som går på språkkurs, drömmer om att kunna tala språket flytande. Andra vill lära sig mera om digivärlden för att klara sig med alla nyheter som kommer. Nehemja var en man som drömde om stora saker. Han blev helt förkrossad då han hörde de dåliga nyheterna från sitt fädernesland. Han grät över att det var så dåligt ställt i Jerusalem. Jerusalems murar var nedrivna och folket apatiska. Murarna hade varit förstörda i 144 år. Då han hörde att murarna var nedrivna, kände han att Gud kallade honom att sätta igång arbetet i Jerusalem för att återuppbygga murarna. Nehemja bad och fastade först. Bönen fick konsekvenser i Nehemjas liv. Han bad om ledigt från sitt jobb och började återuppbygga murarna med folkets hjälp. Han gjorde det inte ensam utan det fanns många med i arbetet med sina gåvor. Det fanns glädje och entusiasm trots motstånd. Det blev en ny början med en mans bön. Muren återuppbyggdes på 52 dagar. ”Inte genom styrka, inge genom kraft, utan genom min Ande, säger Herren.” Sak 4:6 Guds Ande gav folket visioner och glädje. Det omöjliga blev plötsligt möjligt. På invigningsfesten i Jerusalem tackade man Gud för hans hjälp. Missmodet hade bytts ut i glädje och entusiasm. Nehemjas vision var drömmen om en förändring som skulle ge Jerusalem dess återglans. Vi kan och bör drömma stort. Vi kan ha en vision om hur vi vill att det skall fungera i kyrkan eller kunde fungera ännu bättre. Men vi behöver också tro att vi kan GÖRA SKILLNAD, att vi får vara använda av Gud och att han gör det omöjliga möjligt – också i vår tid.

Pastor Mayvor

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer