Metodister har genom historien förenat kristen tro med ett aktivt engagemang i samhället. I höst fortsätter samtalet om vad det innebär i vår egen tid genom en serie webbinarier om Metodistkyrkans sociala principer – och om hur vår tro får ta form i frågor som rör politik, rättvisa och jämställdhet.Läs mera »
Inkommande söndag den 6.9 kl. 11 firar vi gudstjänst i kyrksalen. Andreas Forsbäck predikar, Björn Sandström leder och Michael Söderlund sköter musiken. Vi har också Söndax för barnen parallellt med gudstjänsten och kyrkkaffe efter gudstjänsten. Välkommen med! Läs mera »
Regiondagen är tänkt för alla som deltar i Metodistkyrkans verksamhet. En dag utan förhandlingar och svåra beslut. Ta med dig ögonkontakt och ett öppet hjärta.
Årets missionsinsamling (f.d. Ansvarsveckans insamling) inom Frikyrklig
samverkan går till Finlands svenska baptistsamfundet och Joy Sadaks
evangelisationsarbete bland arabisktalande i Finland.