Genom att bidra till vår insamling är du med och hjälper familjer med ekonomiska behov i Grankullaområdet, för att ge dem en bättre jul. I andra hand stöds församlingens verksamhet.Läs mera »
Julkonserternas lovade tid är här! SaraTiainen, Riina Ammesmäki och Isa Lindgren-Backman ska på konsertturné. Lördagen den 16.12 blir det Kristuskyrkans tur med konsert kl. 18.Läs mera »
Regiondagen är tänkt för alla som deltar i Metodistkyrkans verksamhet. En dag utan förhandlingar och svåra beslut. Ta med dig ögonkontakt och ett öppet hjärta.
En majoritet av finländarna anser att kyrkorna och de kristna samfunden kunde göra mer för att minska polariseringen i samhället. Det visar en färsk undersökning som Ekumeniska Rådet i Finland låtit genomföra inför Ekumeniska ansvarsveckan den 18–25 oktober.
Årets missionsinsamling (f.d. Ansvarsveckans insamling) inom Frikyrklig
samverkan går till Finlands svenska baptistsamfundet och Joy Sadaks
evangelisationsarbete bland arabisktalande i Finland.