Programmet för november-december

11.11.2024 kl. 11:28
Kolla in närmaste tidens progam här i länken nedan. Sunday services at 11am, Mondays: Prayer via Zoom 10am. Once a month: Meeting in homes Sunday November 17th, Bible Study on November 20th 19pm.

Nov-december program.

17.11 Söndag
Oikos söndag, samling i hem kl. 11, vi samlas i olika hem i Esbo-Vanda. Anmälan behövs, kolla hemsidan för anmälningslänk eller anmäl dej här! Du får info per sms/whatsapp meddelande adressen till vilket hem du är bjuden till. Skjuts ordnas från kyrkan, start 10.40, meddela om du behöver skjuts.

18.11 Måndag kl 18
Basarplanering inför basaren den 6.12.
Församlingsrådet möts.

20.11 Onsdag
Bibelsits i kyrkan kl. 19 med Monica Wiik.  Bibelsitsen är en smågrupp för bibelstudier i fråge- och samtalsform.

23.11 Lördag
Församlingskonferens kl. 15.30 och Samtals- och informationstillfälle kl. 16

Vi börjar med församlingskonferens; godkännande av budgeten för 2025 och val av en till lekmannadelegat + suppleant till årskonferensens extra session 22.2.2025.

Det globala metodistsamfundet UMC som vi är en del av, har på sin generalkonferens i april 2024 beslutat att ändra kyrkans hållning i fråga om samkönade äktenskap och ge kyrkans grenar i de olika länderna möjligheten att själv avgöra, om de vill bevara den traditionella äktenskapssynen, eller öppna upp för vigsel av samkönade par. Vid tillfället ges information om den aktuella situationen, församlingars möjligheter att ta ställning i frågan och olika framtidsscenarier för kyrkan nationellt och lokalt.

24.11 Söndag
Gudstjänst och kyrkkaffe i metodistkyrkan kl. 11. Df Nils-Gustav Sahlin predikar, Andreas Forsbäck leder. Söndagsskola.

1.12 Söndag
Gudstjänst, första advent kl. 11. Marjan Roayaii predikar, Andreas Forsbäck leder. Kyrkkaffe & söndagsskola.

6.12 Fredag kl. 12-14 Julbasar

8.12 Söndag kl. 11.
Gudstjänst och kyrkkaffe i metodistkyrkan kl. 11. Monica Lundgren predikar. Söndagsskola.

15.12 Söndag. kl. 11. Julsångsgudstjänst med bl.a. Olav Södertröm, söndagsskolan uppträder med Lucia, julgröt m.m.

24.12 Fredag
Julbön kl. 14
Andakt med Andreas Forsbäck, Ellen Hoang, Pamela Sandström m.fl

25.12 Lördag
Julotta kl. 9
Andreas Forsbäck, Marjan Roayaii.

1.1 Söndag
Gudstjänst och kyrkkaffe? i metodistkyrkan kl. 11.

7.1 Söndag
Gudstjänst och kyrkkaffe i metodistkyrkan kl. 11. Söndagsskola?

Ändringar möjliga, kolla senaste uppgifter på hemsidan eller FB: Betlehemskyrkan - Grankulla svenska metodistförsamling

Oikossöndag 25.1 kl. 11

Inkommande söndag har vi Oikossöndag kl. 11! Det innebär att vi samlas i hem. I Grankulla-Esboområdet hålls en samling och i Vanda hålls en samling särskilt för barnfamiljer. Serveringen sker i form av knytkalas.Läs mera »
22.01.2026 kl. 10:59

Gudstjänst 18.1 kl. 11

Inkommande söndag den 18 januari har vi gudstjänst kl. 11. Mayvor Wärn-Rancken leder och predikar, Luut Klaver spelar. Läs mera »
16.01.2026 kl. 09:00

Böneveckan för kristen enhet

Böneveckan för kristen enhet är världens största ekumeniska manifestation som genomförs samtidigt i cirka 120 länder. Den infaller 18-25 januari, alltid samma datum varje år. Nationella böndagar I Finland har man sedan 1676 regelbundet firat böndagar. Böndagen firas två gånger i året. Böndagen för kristen enhet firas 18.1. Böndagen för fred, mänskliga rättigheter och internationellt ansvar firas 24.10. Bibeltexterna för dessa dagar har valts ut av Ekumeniska rådets arbetsgrupp för böndagarna. Böndagsplakatet är en 400 år lång tradition och därmed ett av statsmaktens äldsta tjänsteåligganden. Det är önskvärt att man i församlingarna läser böndagsplakatet den första böndagen 18.1 eller söndagen innan.Läs mera »
13.01.2026 kl. 16:19