Programmet i maj

05.05.2025 kl. 09:32
Här nedan ser du vad som händer i maj. Notera också pre-åk Zoomföreläsningen den 14.5 kl. 18 (öppen för alla intresserade).

Program:

Söndag 4.5
Gudstjänst kl. 11. Andreas Forsbäck, musik Andreas Forsberg, kyrkkaffe.

Alla måndagar
Bön på Zoom kl. 10. Be om länken via e-post.

Onsdag 7.5
Bibelsits med Monica Wiik kl. 19.

Söndag 11.5
Gudstjänst kl. 11. Denna söndag är det morsdag! Välkommen på vår gudstjänst kl. 11. Medverkande: Marjan Roayaii, Andreas Forsbäck, Emma Kauppinen, Freja Ebeling. Vi har också Söndax för barnen och kaffe efter gudstjänsten.

Onsdag 14.5
Pre-åk föreläsning: Bibeltolkning med Terje Hegertun kl. 18-19.30.

I sin föreläsning diskuterar Terje principerna för god bibeltolkning, och med detta som utgångspunkt frågar han sig vilken som är den mest lämpliga tolkningen av Romarbrevets första kapitel.

I den avslutande delen av föreläsningen kommenterar han den senaste tidens utveckling i kyrkornas behandling av homosexualitetsfrågan och skisserar vägar mot en mer inkluderande teologisk hållning. Föreläsningen hålls på svenska.

Mer info på hemsidan

18.5 Söndag
Radioudstjänst kl. 11. Andreas Forsbäck, Musik: Tomas och Maria Höglund, Marcus Söderström. Kyrkkaffe.

25.5 Söndag
Gudstjänst kl. 11. Oikos-söndag. Vi firar vi gudstjänst på ett nytt sätt. Vi samlas i olika hem i Grankulla, Esbo och Vanda. Samlingarna hålls kl. 11-13.30. Mer info på hemsidan och FB närmare samlingen.

Ändringar är möjliga, kolla Facebook eller hemsidan närmare evenemanget!

Nu har vi sommarpaus

Efter sommarpausen fortsätter gudstjänsterna i augusti. Närmare datum och klockslag meddelar vi i början av augusti! Läs mera »
19.06.2025 kl. 00:18

Gudstjänst 15.6 kl. 19

Inkommande söndag den 15 juni har vi säsongens sista gudstjänst före sommarpausen. Vi samlas i församlingssalen kl. 19. Läs mera »
13.06.2025 kl. 13:36

Gudstjänst 8.6 kl. 19

Söndag 8.6 har vi kvällsgudstjänst kl. 19. Gudstjänsten hålls i församlingssalen. Medverkande är Marjan Roayaii, Monica Wiik och Emma Kauppinen. Varmt välkommen!Läs mera »
06.06.2025 kl. 10:26