Zimbabwe i våra tankar på trettondagen 6.1.2022

03.01.2022 kl. 11:19
2022 vill vi i rådet för mission lyfta fram betydelsen av utbildning. Vi stöder speciellt två olika utbildningar: 1) understöd till klassen för barn med hörselnedsättning. Eleverna kommer ofta långt ifrån och bor på internat i Nyadrie.

2) I samarbete med The Nyadire Connection stöder vi Rut Lindgrens stipendiefond, som ger möjlighet till understöd för fortsatta studier.

Sex av barnen från Home of Hope får bidrag från stipendiefonden 2021-22.

Ett villkor för mottagande av stipendium är, att man gör volontärarbete och t.ex. hjälper yngre elever med läxläsning.

Ifjol understöddes en lekplats och ett utekök vid barnhemmet Home of Hope.

TACK för din förbön för barnen och ungdomarna i Zimbabwe!

Ekumenisk samling 6.10 kl. 18

Den ekumeniska mötesveckan "Kristus keskellämme" i Esbo och Grankulla hålls 3-8.10. Läs mera »
idag kl. 08:55

Gudstjänst och söndagsskola 1 oktober kl. 11

Den 1 oktober firar vi barnens och änglarnas dag i kyrkan. Välkommen till gudstjänsten i Betlehemskyrkan i Grankulla kl. 11. Parallellt med gudstjänsten hålls söndagsskola för barnen. Predikan i gudstjänsten hålls av Kaikka Växby, Andreas Forsbäck medverkar. Läs mera »
28.09.2023 kl. 20:44

Oktober program

Kolla kalendern längst ned på sidan för programmet!Läs mera »
27.09.2023 kl. 20:46