Kristus är uppstånden – han är sannerligen uppstånden!

30.03.2023 kl. 10:59
Men dagen efter sabbaten gick de i gryningen till graven med kryddorna som de hade gjort i ordning. De fann att stenen var bortrullad från graven, och när de gick in kunde de inte finna herren Jesu kropp. De visste inte vad de skulle tro, men då stod där två män i skinande kläder framför dem.

 

Kvinnorna blev förskräckta och sänkte blicken mot marken, men männen sade till dem: ”Varför söker ni den levande bland de döda? Han är inte här, han har uppstått. Kom ihåg vad han sade till er medan han ännu var i Galileen: att Människosonen måste överlämnas i syndiga människors händer och korsfästas och uppstå på den tredje dagen.” Då kom de ihåg hans ord, och när de hade återvänt från graven berättade de alltsammans för de elva och alla de andra.  Luk. 24:1-9.

Kristus är uppstånden – han är sannerligen uppstånden!

 

Familjegudstjänst och kyrklunch söndag 29.3 kl. 11

Varmt välkommen på gudstjänst för alla åldrar! Inkommande söndag den 29.3 firar vi gudstjänst vanlig tid kl. 11, men gudstjänsten passar åt alla åldrar: barn, ungdomar och vuxna. Medverkande är Andreas Forsbäck, Ellen Hoang m.fl. Efter gudstjänsten har vi också kyrklunch. Läs mera »
23.03.2026 kl. 21:20

Församlingskonferens söndag 22.3 kl. 18.30

Vårens församlingskonferens hålls söndag 22.3 kl. 18.30, under ledning av distriktsföreståndare Nils-Gustav Sahlin. Vi behandlar stadgeenliga ärenden och diskuterar församlingens framtid. Församlingskonferensen är öppen för alla intresserade. Välkommen!Läs mera »
19.03.2026 kl. 10:13

Oikossöndag 22.3 kl. 11

Inkommande söndag den 22 mars, samlas vi i hem! En samling (för alla åldrar) hålls i Grankulla. En samling särskilt för barnfamiljer hålls i Vanda.Läs mera »
19.03.2026 kl. 10:11