Oikos-söndag den 26 januari kl. 11

21.01.2025 kl. 10:30
Välkommen med på Oikos-söndag, den här söndagen samlas vi i hem och inte i kyrkan.

Vi samlas till Oikossöndag i två olika hem, ett hem i Grankulla/Esbo och ett hem i Vanda (programmet särskilt anpassat för barnfamiljer). Vi samlas kl. 11 och inleder med servering, varefter vi ber och samtalar kring en bibeltext. Serveringen sker i form av knytkalas, den som har möjlighet får gärna ta med någonting smått och gott. Anmäl dig på något av följande sätt: 

Via textmeddelande/telefon: 0503095245 (Andreas)

Via vår hemsida: grankulla.metodistkyrkan.fi (scrolla ner på sidan och klicka på Oikos-söndag i händelsekalendern, och fyll i blanketten)

Via e-post: grankulla.metodistforsamling[at]gmail.com

Välkommen med! 

 

Missade du gudstjänsten? Ingen fara, lyssna på ekumenisk gudstjänst i jazzstil från Grankulla istället.

Predikant: Andreas Forsbäck. Liturg: Daniel Nyberg. Förebedjare: Jan Edström. Organist och körledare: Heli Peitsalo. Kör: Graziakören. Sångsolist: Tove Wingren-Leppilampi. Musiker: Staffan Strömsholm (piano), Felix Holmberg (slagverk), Tiro Rohkimainen (kontrabas) och Jan Edström (trumpet). Psalmer: 906 (Bara i dig har min själ sin ro), 59 (Se vi går upp till Jerusalem), 433 (Herre du vandrar försoningens väg), och 813 (Sjung till Herrens ära). Gudstjänsten spelades in den 2 mars 2025 i Grankulla kyrka.Läs mera »
10.03.2025 kl. 19:03

Gudstjänst 9.3.2025/Worship Sunday 9th of March

Välkommen på tvåspråkig gudstjänst (sve-eng) inkommande söndag kl. 11 (predikan är på engelska). Marjan Roayaii predikar, Andreas Forsbäck leder, Ellen Hoang står för musiken.Läs mera »
07.03.2025 kl. 15:12

Ekumenisk jazzgudstjänst söndag 2.3 kl. 12

Inkommande söndag den 2.3 firar vi inte gudstjänst i Betlehemskyrkan. I stället deltar vi i en ekumenisk gudstjänst i jazzstil kl. 12 i Grankulla kyrka. Gudstjänsten radieras. Läs mera »
28.02.2025 kl. 09:47