Varje brott mot barn och ungdomar är ett svek

20.01.2022 kl. 13:33
Jag är tacksam för, att Tom Hellsten vågar att stå fram och berätta sin smärtsamma historia.

Sexuella övergrepp är ett angrepp på allt vi tror om människans värde. Den som upplevt sexuella övergrepp upplever stor smärta och skam. Jag vill på hela kyrkans vägnar be om förlåtelse för det svek, som barn och ungdomar har upplevt i kyrkans verksamhet.

Övergrepp mot barn och ungdomar preskriberas inte inom Metodistkyrkan, och vi tar detta på stort allvar.

Metodistkyrkan gjorde en omfattande oavhängig utredning 2013 och erbjöd hjälp i form av samtal och terapi för offren, som vände sig till utredningen. Vi kommer även nu att erbjuda hjälp i den mån, det är möjligt för oss.

Du kan vända dig till oss på e-post office@umc-ne.org

Artikeln på Yle kan du läsa här

Christian Alsted
biskop

Programmet i maj

Här nedan ser du vad som händer i maj. Notera också pre-åk Zoomföreläsningen den 14.5 kl. 18 (öppen för alla intresserade).Läs mera »
05.05.2025 kl. 09:32

Gudstjänst 4.5 kl. 11

Inkommande söndag: gudstjänst kl. 11, Andreas Forsberg leder lovsången, Andreas Forsbäck predikar. Vi har söndax för barnen i församlingssalen och efter gudstjänsten blir det kyrkkaffe. Välkommen!Läs mera »
30.04.2025 kl. 14:10

Gudstjänst och söndax 27.4 kl. 11

Inkommande söndag firar vi tvåspråkig gudstjänst (svenska/engelska) kl. 11. Andreas Forsbäck predikar, Marjan Roayaii leder.Läs mera »
24.04.2025 kl. 23:37