Tacksamhet och glädje - en bön

09.10.2022 kl. 21:27
Att få vara tacksam hör till ett positvt sinnelag. Det betyder INTE att livet skulle vara utan motgångar och problem. Kampen kan nog så hård ändå. Med en positiv kampanda får problemen kraft att söka en lösning. Det kallas att växa som människa. Det gör ont att växa och lämna det gamla och komma in en ny fas av livet. Men TACK är ett ord med styrka och hopp.
Den Sydafrikanska kampsången har många gånger varit till hjälp och styrka. Vi får inte GE upp!

Kampen den går vidare, den har barara börjat, den har bara börjat, den har bara börjat.

Tillsammans kan vi göra det sida vid sida, sida vid sida, sida vid sida.

Aldrig, aldrig ger upp,  segern är vår, segern är vår,  segern den är vår.

Det osäkra världsläget, orättvisa, våld, krig och missär gör att jag ofta landar vid ordet TACK!  Inget är så eländigt att det inte skulle finnas rum för ordet TACK!

Tacksamhet och glädje  är en bön och  ett bönesvar.  I bönen får och tacksamheten får vi vi vila och känna oss trygga. I bönen vilar och växer tacksamheten.

1 Tes 5:16-18
16: Var alltid glada
17: Be ständigt
18: och tacka hela tiden Gud. Gör så, det är Guds vilja i Kristus Jesus.

Här var några  egna tankar om ordet tack, glädje och bön jag gärna vill dela med mej till dej.

Tack säger Solveig Nykvist

Inbjudan till kyrkomöte lördagen den 22 februari

Bästa årskonferensdelegater, pastorer och församlingsmedlemmar, Biskop Christian Alsted och kyrkostyrelsen bjuder in till ett kyrkomöte i Kristuskyrkan i Helsingfors den 22 februari 2025, kl. 13-16. På programmet står sång, andakt, information, samtal och bön. Vi dricker kaffe tillsammans i slutet av kyrkomötet. Inga förslag behandlas eller beslut fattas på detta möte. Vi vill mötas i en anda av bön, helande och gemenskap.Läs mera »
27.01.2025 kl. 08:18

Oikos-söndag den 26 januari kl. 11

Välkommen med på Oikos-söndag, den här söndagen samlas vi i hem och inte i kyrkan. Läs mera »
21.01.2025 kl. 10:30

Gudstjänst 19.1 kl. 11

Söndagen den 19.1 kl. 11 firar vi gudstjänst. Medverkande är Marjan Roayaii, Monica Wiik, Birgitta Kauppinen och Freja Ebeling. Vi har också söndagsskolan Söndax för barnen och kyrkkaffe efter gudstjänsten. Läs mera »
17.01.2025 kl. 15:31